Von der etwas zu langen Zutatenliste, sollte sich bitte niemand abschrecken lassen! Nach dem ersten Mal, klappt das ganze mit ein wenig Übung in 20-25 Minuten!!
Zutaten (2 Personen):
für den Salat:
1 kleine rote Beete im Ofen in Alufolie gebacken
1 große Apfel
1 El Honig
1 El Apfelessig
Salz, Pfeffer
Kartoffeln
Wasser, Salz
für die Klopse:
250 g Hackfleisch
1 Zwiebel
1 kleine in Öl eingelegte Sardellenfilet
1 Eigelb (oder ein kleines Ei)
2-3 El Semmelbrösel
1 El Senf
Salz, Pfeffer
Muskat
etwas gehackte Petersilie
0,75 Liter Fleischbrühe
1 Lorbeerblatt
für die Soße:
1 El Butter
1 Schalotte
0,5 dl Weißwein
1 El Mehl
1 El Milch
Schuss Sahne
1-2 El Kapern
1-2 El Zitronensaft
Zubereitung:
Als erstes den Salat zubereiten, damit er noch ein wenig ziehen kann. Geschälte Rote Beete und Apfel (mit der Schale) reiben, und mit den restlichen Zutaten vermengen. Kartoffeln wie gewohnt in Salzwasser (mit Schale) kochen, weil sie so viel besser schmecken, weil die Nährstoffe erhalten bleiben, und weil man sich so das lästige putzen erspart. :-D Zwiebel ganz fein schneiden, mit dem Hackfleisch und mit den anderen Zutaten zusammenkneten, und daraus mit nassen Händen Klopse formen. Brühe mit dem Lorbeer aufkochen, die Knödel hineingeben und bei kleiner Hitze 20 Minuten ziehen lassen. Danach rausnehmen und zur Seite stellen. Für die Soße, die Schalotte sehr fein hacken und in Butter anschwitzen. Mit dem Wein aufgießen und 5 Minuten offen köcheln lassen. Mehl und Milch mit einem Schneebesen klumpenfrei rühren und zu den Schalotten gießen. Weil es sofort andickt, soviel von der Brühe hineingeben, dass eine schöne Soße entsteht. Mit den Kapern, dem Zitronensaft und den Gewürzen abschmecken, die Knödel hineintun, und nochmals 5 Minuten köcheln lassen. Alles servieren und es sich schmecken lassen!
PS: Man kann statt Semmelbrösel auch ein halbes Brötchen nehmen, einweichen, ordentlich ausdrücken und dies zum Fleisch geben.
Weil ich es zu Schade finde, die Brühe einfach wegzuschütten, mach ich immer Zwiebelsuppe daraus. Sie schmeckt so viel besser, als in der gewöhlichen Variante! :-)
Man kann die Klopse aber auch direkt in der Soße ziehen lassen!
Königsbergi húsgolyók kapros szósszal és almás-cékla salátával
Vasárnap lévén itt az ideje egy jó kis háziasszonykosztnak, és hosszú szünet után végre már megint egy húsos ételnek! Azon szerencsés helyzetben vagyok, hogy a férjem mindent megeszik, amit feltálalok neki, és ezért nagyon gyakran próbálok ki új dolgokat. Ebböl az okból azonben ez a recept maximum kétszer kerül az ebédlöasztalra. Akkor ugyan nagyon ízlik nekünk, mert ez egy nagyon kis étel ám, még az én (valószínüleg eddigi legrosszabb) fotóm ellenére is! A céklás saláta szinte kötelezö hozzá, mert ez teszi ezt a kissé nehéz ételt olyan könnyüvé és frissé! Ha a húsból esetleg valamennyi megmaradna, akkor lehet mini golyókat belöle kifözni, lefagyasztani és egy késöbbi alkalommal egy jó kis levest tartalmasabbá vele tenni!
Ne riasszon el senkit a hosszú leírás, ha az ember egyszer elkészítette, akkor utána már 20 perc alatt kész van minden!!
Hozzávalók (2 személyre):
a salátához:
1 kicsi cékla, sütöben alufóliában megsütve
1 nagyobb alma
1 ek méz
1 ek almaecet
só, bors
krumpli
víz, só
a húsgolyókhoz:
250 g darált hús
1 hagyma
1 kicsi, olajban eltett szardellafilé
1 tojássárgája, vagy egy kicsi tojás
2-3 ek zsemlemorzsa
1 ek mustár
só, bors
szerecsendió
kevés aprított petrezselyem
0,75 liter húslé
1 babérlevél
a szószhoz:
1 mogyoróhagyma
1 ek vaj
0,5 dl fehérbor
1 ek liszt
1 ek tej
kevés tejszín, ízlés szerint
1-2 ek kapribogyó
1-2 ek citromlé
Hozzávalók:
Elsöként a salátát készítsük el, hogy legyen kevés ideje állni. A meghámozott céklát és az almát (héjastól) lereszeljük, majd a többi alapanyaggal összekeverjük. A krumplit szokás szerint a héjában megfözzük, mert így sokkal finomabb, mert a fontos és értekés tápanyagokat nem fözzük ki, és megspóroljuk a hámozást is. Legalábbis az elején... A húsgolyókhoz a hagymát nagyon apróra felvágjuk és a többi hozzávalóval összegyúrjuk és vizes kézzel golyókat formálunk. A húslevet felfözzük a babérlevéllel és a húsgolyókat 20 percig hagyjuk benne alacsony láng mellett fözöcskélni. Nem szabad igazán fönie!! Kivesszük öket és félretesszük. A mogyoróhagymát is finomra vágjuk, a vajon megfonnyasztjuk. Felöntjük a borral és 5 percig hagyjuk elföni az alkoholt. Ezalatt a tejet a liszttel habverövel simára keverjük, és beleöntjük. Mivel ez szinte azonnal besürüsödik, hozzáöntünk annyit a húsléböl, hogy egy szép krémes szószt kapjunk. A kapribogyók, tejszín, citromlé és a füszerek is mehetnek hozzá, majd beleteszük a golyókat és még 5 percig hagyjuk enyhe tüzön föni. Tálaljuk és jó étvággyal fogyasztjuk! :-)
u.i.: Ha van, akkor a zsemlemorzsa helyett tehetünk egy fél beáztatott, kinyomkodott zsemlét bele.
Èn nem tudom egyszerüen a megmaradt húslevet kidobni, ezért ebböl általában hagymalevest készítek. Sokkal jobb így az íze, mint az eredeti receptnek!
Aki pedig szeretné, az a húsgolyókat egyböl a szószban fözheti, így spórol kevés idöt!
EIn Festessen zum Sonntag!
AntwortenLöschenStimmt absolut, lieber Tobias! :-)
AntwortenLöschenNagyon guszta, különleges ízkombináció:)
AntwortenLöschenKöszi Trollanyu, tényleg különleges! Próbáld ki, nem fogod megbánni!! :-)
AntwortenLöschen